top of page

פרוייקטים פעילים

דגם באר אנטילית.jpg
logo_rotary.jpg

נוער שותה מים ודעת

תוכנית חינוך מתקדמת ומשוכללת  שעוסקת באתגר העולמי בנושא המים ורותמת את ההובלה הישראלית בתחום כבסיס לתוכנית חינוך רב תחומית ורב מגזרית במדעים ובתחומי דעת אחרים.

קרא עוד
60477159_1122416201295699_26529103571016

פרוייקט זיקוק צעיר

תוכנית הנערכת בחסות קבוצת בז''ן שעוסקת בתהליך הזיקוק והפקת תוצרם משמני האדמה מדלק לסוגיו ועד לפולימרים המשמשים חומרי גלם לתעשיית הפלסטיק.

קרא עוד
78926899_1275526192651365_47848924888778

פרוייקט אנרגיה צעירה

התוכנית סוקרת את מעבר האנרגיה מחום השמש אל חום המים בקומקום, במהשמש, הפוטוסינתזה ואגירת האנרגיה בצומח ובחי שהופכת דרך מיליוני שנים, לחץ וטמפרטורה גבוהה במעבה האדמה לדלקים מאובנים המופקים כגז, נפט ופחם ומניעים באמצעות אנרגיית החום.

קרא עוד

פרוייקטים מהעבר

haderaPaper_logo.webp

נייר צעיר

נייר צעיר בי''ס לנייר היה אחד מהקורסים הראשונים שפותח על ידי חברת הי-טיץ' הצעירה בשנת 2,000 הקורס פותח בחסות ובשיתוף פעולה עם חברת ניר חדרה (מפעלי ניר אמריקה ישראל). בהי''ס עסק בכל מקצועות הניר, מההיסטוריה של הניר ואופן הכנתו ועד לתהליכי יצור מתקדמים של נירות מסוגים שונים. דגש ניכר הושם על הכימיה חומרי הגלם התאית ומיחזור הנייר וההשלכה הסביבתית של הנושא, בפרט על רקע היצור הייחודי של הניר בישראל שהיא נטולת חומרי גלם טבעיים לתעשיית הניר שהם עץ ומים. הייחוד של מפעלי ניר חדרה, בכך שהם ממחזרים למעלה מ 95% מהמים המשמשים בתהליך הוצג לפרטיו ומתחבר יפה לפרויקט נוער שותה מים ודעת צריכת האנרגיה הגבוהה ביצור הנייר, (בפירוק התאית ויבוש התוצר) הודגשו שמיוחד. הקורס שימש בתחילה כפעילות חוגים לילדי עובדים שבאו מכל המגזרים באזור השרון (חדרה, גבעת אולגה, אום אל פאחם). באחד מהפרויקטים המצטיינים של המיזם  הציעו תלמידים לפתח מכונה ביתית ליצור ניר מותאמת לצרכים המיוחדים של הבית והמשרד הקטן. תכני הקורס שעוצבו ברמה גבוהה, שימשו בהמשך כקורס הכשרה לעובדי המפעל, באמצעות השתלמות לעובדים שקיימנו במפעל, ובאמצעות התקנת הקורס ומערכת הלימוד של Hi-Teach   ברשת הפנימית של החברה, ושימשו בהמשך גם להכשרת מנהלים חדשים שהצטרפו לחברה.  

בית הבריאים ורשת בריאה

Teva.png

פרויקט שהופעל משך שש שנים בחסות חבר טבע, ומשרד הבריאות, והחל במחקר נוער שחזה דגשים חדשים בעולם הרוקחות כגון מניעה, התאמה אישית, טיפוח בריאות ומודעות לאתגר ריבוי תרופות.

הפרויקט המשיך במנהיגות ומעורבות נוער לקידום התנהגויות בריאות וכלל ניסיון רחב היקף, להגברת מעורבות הרוקח בתהליך הריפוי בשימוש נכון בשילוב תרופות ואורח חיים בריא ומתאים/ חזון שהתממש לימים ברשתות רפואה רוקחות ואורך חיים בריא במקומות רבים בעולם

גלים אור ותמונה

תכנית עם פיליפס ישראל בחיפה, יצרנית סורקי ה CT המתקדמים שחשפה מאות בני נוער ב 80 בתי''ס משך שלש שנים לטכנולוגיה של פיליפס שעוסקת בגלים אור ותמונה (מניאון, מצלמות ומקרני טלוויזיה, עד סי.טי המפותח ומיוצר בחיפה). עקרונות ראיה מרחוק Remote sensing  ובנית התמונה בעזרת גלי אור קול ורנטגן כולל חישה מרחוק ויצירת התמונה, הראיה והקליטה במוח האדם "בעין המתבונן". פרויקט מדעי מרתק ומעמיק שבסופו השתתפו תלמידים מצטיינים בקייטנה מדעית שנערכה במפעל הסי.טי בחיפה שם ביקרו בקווי היצור ובמעבדות חזו איך יראה מיכשור העתיד. בפרויקט השתתפו מורים מובילים מהצפון שעיצבו את התוכנית יחד עם Hi-Teach ומהנדסי החברה. הנהלת פיליפס העולמית מהולנד, הייתה מעורבת בפרויקט ופיליפס זכתה במקום ראשון בעולם בתחרות תרומה לקהילה מטעם דאו ג'ונס בעקבות הפרויקט, שצוין לשבח גם על ידי דר' ויניק המפקחת על הוראת המדעים במשרד החינוך.

אלביט מאמנים

חברת אלביט הייתה מראשוני המאמצים את גישת החינוך החדשנית שהציעה Hi-Teach ואמצה את התפיסה בהציבה טכנולוגיות שונות שפיתחה כבסיס להוראת. דוגמה מובילה היו מתקני הסימולטורים ללמידה מבית אלביט (מת''ט מתקן תרגול טקטי שנבנה עבוד חיל-הים) ששימשו השראה לצעירים בפיתוח שיטות לימוד ממוחשבות. ראשוני המשתתפים היו בני העובדים שהוסעו למתקני החברה ל"קיטנת חקר". התוכנית פעלה עם אלביט משך שלש שנים, ובשלב המתקדם הופעלה במרכז הייצור של אלביט בכרמיאל, שם צירפו ילדי העובדים את חבריהם מבי הספר ובכך סללו בפעם הראשונה את דרכה של Hi-Teach   לשיתוף פעולה פורה עם מערכת החינוך, שגדל מאז באופן עיקרי ומתמשך.

מדע נוער

תכנית שפעלה עם חברת אפלייד מטיריאלס מרחובות בשיתוף פעולה עם מכון וויצמן, התוכנית פעלה בכיתות ה' בשלש מאות (300) בתי''ס בכל הארץ כתוכנית חלופית למדע נוע שפיתח מכון ויצמן, וחשפה את הנוער לעולם יצור שבבי הסיליקון המהווים בסיס לעולם הטכנולוגי של ימינו (מחשבים, טלפונים ניידים, TV וכ''ו), שחברת אפלייד מטיריאלס מספקת לו את ציוד הבדיקה המתקדם, המבוסס על מיקרוסקופים מיוחדים (רנטגן) ומערכות עיבוד תמונה המזהות אוטומטית את פגמי הייצור. טכנולוגיה המשמשת גם ביצור מסכי טלוויזיה ענקיים מאות בני נוער למדו במחזורים משך מספר שנים את הנושא והתמודדו עם אתגרים אמיתיים בניהול קוי יצור מתקדמים במפעלי ייצור השבבים, כמו איכות התוצרת, תפוקה קצב תקלות, תחזוקה ותפעול כלכלי.

מחשב-מוח-ארגון

בני עובדים בחברת אינטל בחיפה, עסקו משך קייטנת קיץ מרשימה בלימוד העקרונות המלווים את הטיפול במידע וידע בשלש מערכות שונות אך דומות: מחשב, ארגון ומוח האדם. התלמידים הצעירים (יסודי) גילו תובנות מדהימות בהשוותם את תהליכי ארגון הידע, הזיכרון והלמידה בין שלשת המערכות השונות, ומצאו מקבילות רבות ביניהם. העבודות והדוחות שהוצגו להורים הפתיעו גם את מארגני התוכנית מצוות Hi-Teach.

תקשורת

פרויקט שנערך עם חברת סלקום בשילוב מיקרוסופט ישראל בראשית כניסת הטלפונים הנידים לשימוש רחב, התוכנית בחנה אופני שימוש מתקדמים בטלפונים (משחקים) כחסון לטלפונים שרק החלו להציע שימוש בהודעות טקסט באמצעות מקשי הטלפון... דמיון התלמידים ויכולתם להציג פעילות באופן גראפי דרך הטלפון הפשוט היו מרשימות, ועבודותיהם חזו את עולם האפליקציות הרווח כיום כבסיס לחים הדיגיטליים.

המהנדס הצעיר

 אל-אופ יצרנית מכשור התצפית וראית הלילה המצטיינת מקבוצת אלביט ברחובות אירחה את הפעילות עם נוער שעסק בתצפיות מהאוויר והחלל. במבגרת התוכנית שנמשכה מספר מחזורים עם בני העובדים, בנו המדענים הצעירים מזל''ט תצפית (מטוס זעיר ללא טייס) באמצעות חיבור של טלפון נייד (מצלמה ותקשורת) לטיסן זעיר מבוקר מרחוק ובכך הציגו בפני הוריהם המשתאים יכולות דומות לפיתוחים היקרים והמרשימים של מזל"טים שמפתחת החברה המובילה.

bottom of page